wij hebben de toekomst

Over scholen-
challenge

Jongeren hebben allerlei ideeën over wat zij belangrijk vinden voor hun toekomst. Ook op het gebied van vrijetijdseconomie. Vlak na de zomervakantie, op 3 en 4 september, trapten we af met de vijfde editie van de scholenchallenge ‘Wij hebben de toekomst’. Een challenge voor scholieren van vmbo-, havo-, vwo-, technasium- en mbo-scholen in Groningen, Drenthe en Friesland met als thema vrijetijdseconomie.

Het thema van dit jaar is vrijetijdseconomie. Een thema dat draait om beleven, ontdekken, verrassen en impact maken. Leerlingen gaan creatief en ondernemend aan de slag met vraagstukken rondom vrije tijd, toerisme en recreatie in Noord Nederland.

Vraagstukken 2026

Track 1: De toekomst van toerisme

Onderzoek hoe toerisme eruit ziet in 2040 en ontwerp een vernieuwend concept voor Noord-Nederland. Maak van de regio een aantrekkelijke en toekomstbestendige bestemming voor bewoners én bezoekers. 

Opdrachtgever: Nederlands Bureau voor Toerisme & Congressen


Track 2: Ontdek de slimste route

Op verschillende fietspaden in Drenthe komen reptielen (slangen en hagedissen) af op het warme asfalt om hier in de zomer op te warmen. Onderzoek waarom reptielen op fietspaden terechtkomen en ontwerp een slimme oplossing die hen helpt veilig hun weg te vervolgen. 

Opdrachtgever: Recreatieschap Drenthe


Track 3: Van spot naar hotspot

Onderzoek en ontwerp innovatieve media, spelvormen of ervaringen die bestaande iconische plekken een nieuwe dimensie geven. Of… bedenk zelf een volledig nieuwe iconische plek! Hoe zorg je dat iedereen het moet checken?  

Opdrachtgever: Provincie Groningen en Groninger Genever Stokerij / Centrum de Graanrepubliek


Track 4: Toerisme met impact; elke druppel telt

Hoe kunnen we de toeristische sector in Noord-Nederland transformeren van een watergebruiker naar een waterbron, door drinkwaterverbruik te minimaliseren via gedragsinterventies en innovatieve technologie, terwijl we tegelijkertijd het grondwaterpeil actief herstellen? 

Opdrachtgever: Camping Vrijhaven


Track 5: Noord-Nederland wereldwijd

Hoe presenteer je Noord-Nederland op een verrassende en inspirerende manier aan een (internationaal) publiek? Ontwikkel een concept, tool of beleving die kan worden ingezet op beurzen, evenementen of online platforms om bezoekers nieuwsgierig te maken naar alles wat Noord-Nederland te bieden heeft.   

Opdrachtgever: Groningen & Partners

Hackathon

Dertig uur non-stop aan de slag? Ja dat klopt! Tijdens de hackathon gaat elk team, met daarin vier tot zes deelnemers, dertig uur op school bezig met het uitwerken van een idee voor één van de vijf vraagstukken. 

Een uitgewerkt idee ligt er niet zomaar. De deelnemers kregen in een korte tijd te maken met verschillende aspecten van mobiliteit, techniek en planning, maar ook met marketing en oplossingsgericht denken. Ze leren nieuwe vaardigheden tijdens speciale workshops en ze kunnen experts vragen om advies. Dit speelde zich af in een omgeving waar van alles gebeurt, zowel online als offline, en in het gezelschap van strijdlustige leeftijdsgenoten. Met de hackathon konden de teams leuke prijzen winnen!

Aftermovie hackathon scholenchallenge 2025

“Jongeren zijn vindingrijk en creatief, we zijn erg benieuwd wat zij weten te bereiken in die dertig uur én daarna.”

– JORIEN DE LEEUW, ADVISEUR JONGERENPARTICIPATIE

Dragons’ Den

Na de hackathon werken de deelnemers hun ideeën uit tot uitvoerbare oplossingen. Ze staan er hierbij niet alleen voor. Ze krijgen hulp van de opdrachtgevers, die ook bijeenkomsten voor ze organiseren. In de pitch vertelden de teams over de oplossing van één van de mobiliteitsvraagstukken waar ze acht weken hard aan hebben gewerkt. De teams gaven een pitch in één van de provincies.

Tijdens de Dragons’ Den krijgen de scholieren, inmiddels beginnende ondernemers, de mogelijkheid om hun droom waar te maken. Ze pitchen hun idee in drie minuten aan een panel van investeerders (dragons). Het uiteindelijke doel? Hun idee in het echt uit (laten) voeren!

Aftermovie Dragons’ Den scholenchallenge 2025

Scholenchallenge is een samenwerking van: